Projektowanie ogrodów

projektowanie ogrodów WARSZAWA POZNAŃ ŁÓDŹ Toruń Włocławek Inowrocław PROJEKTY OGRODU

Jak zaprojektować piękny ogród? Wielu ludzi zadaje nam to pytanie. Projektowanie ogrodu zawsze zaczyna się od konkretnego pomysłu. Pomysł przeradza się w plan, a plan w rzeczywistość. Aby móc zaprojektować ładny i tętniący życiem ogród niezbędna jest chociażby podstawowa wiedza na temat roślin i pielęgnacji ogrodu. Co raz więcej porad możemy znaleźć w Internecie i warto z nich korzystać przy projektowaniu. Planowanie przyszłego ogrodu to dobra zabawa. Dopasowywanie odpowiednich elementów jest jak układanie puzzli. Pomalutku dokładamy kolejne elementy, by w końcu stworzyć pięknie prezentującą się kompozycję. Łącząc bogate kolory kwiatów, z bujną zielenią drzew i naturalnymi dekoracjami, stworzymy subtelny i pełen gracji ogród, który będzie przestrzenią relaksu. Poniżej opiszemy Państwu, krok po kroku, jak zaprojektować ogród idealny.

Etapy projektowania ogrodów

Krok pierwszy – przemyślenia.

Będąc na jeszcze jałowym terenie, na którym w przyszłości ma powstać bajkowy ogród, warto zastanowić się nad kilkoma elementami. Po pierwsze, jakie ma być przeznaczenie przestrzeni ogrodowej. Jedne ogrody są tylko i wyłącznie reprezentacyjne, a w innych można uprawiać przeróżne sporty. Wygląd i struktura ogrodu w głównej mierze zależy od naszych preferencji. Na pytanie: Ile czasu poświęcę na prace w ogrodzie?, lub: Czy jestem osobą aktywną?, muszą Państwo odpowiedzieć sami sobie. Dodatkowo, tworząc ogród, powinniśmy określić także nasze zainteresowania, ulubione kolory i rośliny w których gustujemy. Ogród to miejsce przede wszystkim stworzone z myślą o Państwa komforcie. Nie będziemy czuli się dobrze w miejscu, w którym dominują odcienie czerwieni, gdy ten kolor nie należy do naszych ulubionych. Najpierw warto ustalić takie podstawy, aby przejść do kroku drugiego.

Krok drugi – analiza terenu.

Poznaliśmy już swoje preferencje i upodobania i mniej więcej wiemy, jak chcemy udekorować nasz ogród. W takim razie przyszedł najwyższy czas na przeprowadzenie małej analizy terenu. Najpierw oceniamy ukształtowanie terenu. Jeśli jest on nierówny, konieczne będzie jego spłaszczenie, aby w przyszłości ułatwić prace pielęgnacyjne. Dokonujemy także precyzyjnych pomiarów działki. Następnie przechodzimy do analizy gleby – sprawdzamy jej odczyn chemiczny, wartość składników pokarmowych i wilgotność. Pomoże nam to dobrać odpowiednie rośliny. W dalszej kolejności sprawdzamy nasłonecznienie powierzchni, aby wiedzieć, które miejsca na naszej działce są bardziej lub mniej zacienione. Znając już tak podstawowe parametry, możemy przejść do kolejnego etapu.

Krok trzeci – wybór kompozycji.

Kompozycja ogrodu to przede wszystkim dopasowanie struktury ogrodowej do ukształtowania terenu, dobór odpowiedniego kształtu i koloru roślin, a także ułożenie poszczególnych stref ogrodu. Przy projektowaniu ogrodu szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kształt terenu. Odpowiednio dobierając rośliny i dodatki, możemy powiększyć, lub też pomniejszych optycznie wygląd. Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe kompozycje ogrodu: swobodną, geometryczna i mieszaną. Dwie pierwsze różnią się od siebie przede wszystkim sposobem ułożenia komponentów ogrodu. W kompozycji swobodnej ogród jest mniej uporządkowany i bardziej naturalny, podczas gdy w kompozycji geometrycznej pojawiają się kształty bardziej zharmonizowane i ścisłe. Z pojęciem kompozycji wiąże się bezpośrednio pojęcie stylu ogrodowego. Angielski, romantyczny, francuski czy japoński – to wyróżniające się w architekturze ogrodowej stylizacje. Każdy inny, choć każdy wyjątkowy. To od nas zależy, w jakim gatunku urządzimy nasz ogród, dobierając odpowiednie rośliny i dekoracje.

Krok czwarty – projektowanie.

Najważniejsze to mieć głowę pełną pomysłów. Oczywiście w projektowaniu i aranżacji naszego ogrodu dobrze jest zachować pewien umiar. Lepiej wyglądają kompozycje skromne, niż te zbyt bogate. W naszym projekcie powinny znaleźć się strefy ogrodu. Reprezentacyjna, czyli taka która przyciągnie uwagę, aktywna, do uprawiania sportów i użytkowa, służąca dla przykładu jako ogródek warzywny. Dobierając rośliny, zwracamy uwagę na ich wielkość, kolor i fakturę. Wszystko powoli układamy w zgrabną całość. Planujemy także oświetlenie i umiejscowienie systemu nawadniającego nasz ogródek. W projekcie należy także zamieścić inne formy dekoracyjne, takie jak oczka wodne, drewniane motywy, czy chociażby praktyczne miejsce do przesiadywania. Gdy projekt jest już gotowy, dalej jedynie czeka na nas odrobina ciężkiej pracy przy jego realizacji.

Najładniejsze ogrody to te, w których ukrywa się dusza właścicieli. Zachowanie dozy indywidualizmu sprawi, że nasz ogród będzie miejscem wyjątkowym. Szukajmy więc inspiracji i nie bójmy się improwizować. Projektowanie ogrodu to naprawdę ciekawa rozrywka, która daje wiele przyjemności, a później satysfakcji z kwitnącego ogrodu.

Post navigation

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok