Układanie kamienia i kostki granitowej

usługi brukarskie Brukarstwo UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ Toruń Włocławek Bydgoszcz Inowrocław

Dekorować można już nie tylko ściany, wnętrza czy ogrody. Od kilku lat modne jest dekorowanie naszych podjazdów, podwórek i chodników. Każdy z nas dba o eleganckie wykończenie i detale w swoim domu. Wykonanie ładnej nawierzchni nie tylko poprawi wygląd naszego miejsca zamieszkania, czy miejsca pracy, ale i ułatwi utrzymanie porządku na posesji. Bardzo efektywnymi materiałami w pracach brukarskich są między innymi kamienie, kostki granitowe i kostki brukowe. Dostępne w wielu kolorach i wzorach, będą piękną i subtelną dekoracją przydomowych ogrodów, terenów zieleni przy firmach, czy przestrzeni publicznej. W tym artykule zadbamy o to by pokazać Państwu jak uniwersalne i łatwe w stworzeniu są nawierzchnie brukowane.

Układanie nawierzchni z kostki brukowej i granitowej

Krok pierwszy – projektowanie.

Na początku każdych prac budowlanych należy zapoznać się z potrzebami i wymogami Klientów. Bardzo ważne są także oględziny miejsca, w którym zostanie zbudowana brukowana nawierzchnia. Po dokładnym zbadaniu terenu i pobraniu miar, przejdziemy do fazy projektowej. Gotowy projekt ułatwi nam pracę, a dla Państwa będzie dobrą wizualizacja tworzonej przestrzeni. Stworzenie projektu nie zajmuje dużo czasu, a po jego akceptacji niezwłocznie przechodzimy do fazy budowlanej.

Krok drugi – przygotowanie podłoża.

Ten etap profesjonalnie nazywa się korytowaniem. Najpierw należy usunąć wierzchnią warstwę gruntu, w zależności od przewidywanego obciążenia nawierzchni. Kolejnym krokiem jest usunięcie smieci, chwastów, korzeni i wszelkich innych zanieczyszczeń. Bardzo ważnym elementem jest zagęszczenie gruntu, by nie dopuścić do osiadania ziemi, co wpłynie na jakość nawierzchni. Na tym etapie, ostatnim krokiem jest niwelacja terenu zgodnie z założonymi w projekcie spadkami nawierzchni i liniami odwadniającymi. Aby tego dokonać musimy usunąć nadmiar ziemi, lub uzupełnić ubytki w odpowiednich miejscach, by zwiększyć wytrzymałość nawierzchni i zadbać o jej równomierny kształt.

Krok trzeci – podbudowa.

Na tym etapie nasypujemy na przygotowanie wcześniej podłoże materiał, który będzie doskonale przepuszczał wodę. Do tych prac używamy kruszyw takich jak żwir, grys lub żużel. Grubość tej nawierzchni jest także uzależniona od przewidywanego obciążenie nawierzchni. Będzie się ona różnić w powierzchni z której będą korzystać jedynie piesi, od nawierzchni przeznaczonej wyłącznie dla samochodów. Stworzenie tej warstwy zagwarantuje nam odpowiednie przeniesienie obciążeń z nawierzchni na grunt.

Krok czwarty – położenie podsypki.

Podbudowaną nawierzchnię musimy jeszcze wyrównać. W tym celu wykonujemy podsypkę z piasku, grysu lub żwiru o grubości mniej więcej od 3 do 5 centymetrów. Jej zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie solidnego osadzenia kostek kamienia oraz dodatkowe zniwelowanie różnic w grubości kostki. Tak wykonane podłoże jest gotowe na kolejny etap, którym jest układanie nawierzchni z odpowiedniego dla nas materiału.

Krok piąty – układanie nawierzchni.

Układanie zawsze zaczynamy od nabrzeży, które możemy dodatkowo wzmocnić krawężnikami, palisadami lub obrzeżami. Taka kolejność zapewni nam utrzymanie podsypki w niezmienionej formie i bezpieczne układanie nawierzchni. Zwracamy szczególną uwagę na zachowanie szczelin między kostkami i o kontrolowanie spadku nawierzchni, by nie dopuścić do powstawania nierówności. Ułożoną nawierzchnię wypełniamy suchym piaskiem, co lepiej ją scali. Oczyszczamy powierzchnie i zaczynamy ostatni już krok, czyli utwardzanie. Do tych czynności wykorzystujemy płytę wibracyjną, która znacznie ułatwi nam pracę. Kilkukrotnie utwardzona nawierzchnia, może być dodatkowo zaimpregnowana, choć nie jest to konieczne. Impregnat ożywi nie co kolor i nie dopuści do wsiąkania wody w głąb brukowanej powierzchni.

Kostka brukowa, kamień ogrodowy czy kostka granitowa, to przepiękne materiały. Ich bogactwo i ogólnodostępność, dodatkowo podwyższają ich atrakcyjność. Dokładne przygotowanie warstwy gruntu i profesjonalne ułożenie nawierzchni, dadzą nam wspaniałe rezultaty. Nasz dom, czy siedziba firmy staną się w oka mgnieniu kuszące dla przechodniów i odwiedzających nas gości. Elegancko wykonana nawierzchnia z pewnością podnosi jakość i wygląd szarych i pozbawionych gracji podjazdów. Utrzymanie takich powierzchni jest bardzo łatwe, co jest ich kolejnym atutem. Brukowane nawierzchnie to po prostu luksus na który możemy sobie pozwolić.

Zapraszamy do kontaktu z naszym pracownikiem, gwarantujemy profesjonalne usługi brukarskie i atrakcyjne ceny kostki brukowej

Post navigation

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok