Zakładanie trawników

ZAKŁADANIE TRAWNIKÓW FIRMA OGRODNICZA WARSZAWA POZNAŃ GDAŃSK BYDGOSZCZ TORUŃ

Trawnik uszlachetnia przydomowe ogrody, miejski krajobraz i tereny zielone przy firmach. Kto z nas nie lubi świeżego zapachu trawy po wiosennym deszczu, czy jej dotyku, gdy boso stąpamy po ogrodzie. Jednak ładnie wyglądający, zielony i gęsty trawnik, to wynik ciężkiej pracy i odpowiedniej dbałości. Na jakość naszego trawnika, ma wpływ nie tylko słońce i deszcz. Jeśli sami nie włożymy serca w jego pielęgnacji, w krótkim czasie może zamienić się w suchą i pozbawioną kolorytu nawierzchnię. O ładny trawnik, dba się od samego początku, od pierwszego źdźbła. Poświęcenie jemu chwili na początku jego zakładania, zaowocuje w przyszłości. Poniżej postaramy się Państwu odpowiedzieć na pytanie: Jak stworzyć piękny trawnik?

Zakładanie trawnika

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża.

Tak jak już wspominaliśmy, wygląd naszego trawnika jest efektem starannej i precyzyjnej pracy u podstaw. Dlatego zanim zasiejemy pierwsze nasiona, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Po pierwsze usuwamy z niego wszelkie zanieczyszczenia. Gdy gleba będzie pozbawiona odpadów, przechodzimy do jej rozluźnienia. Spulchnianie ziemi odpowiednimi urządzeniami, takimi jak glebogryzarka, ma na celu przede wszystkim jej napowietrzenie i użyźnienie. Dzięki temu ziemia będzie zdrowsza, a jej plony dorodniejsze. Po rozluźnieniu, przychodzi czas na usuwanie chwastów. Dokładne pozbycie się korzeni i chwastów pozytywnie wpłynie na wygląd i jakość trawnika. Kolejnym krokiem jest zbadanie struktury ziemi. Analizujemy odczyn chemiczny gleby i sprawdzamy jej zawartość. Przy braku składników odżywczych, wzbogacamy ją, używając specjalnych preparatów. Musimy także zadbać o to by określić rodzaj gleby, aby odpowiednio dopasować rodzaj trawy. Kolejno zakładamy w ziemi siatkę przeciw kretom i wykopujemy obrzeża trawnika. Na końcu wyrównujemy całość powierzchni, podlewamy glebę i ją utwardzamy. Tak przygotowane podłoże, będzie znakomitym fundamentem naszego trawnika.

Krok drugi – wybór trawnika.

Gdy już odpowiednio przygotujemy podłoże, możemy wybrać spośród dwóch popularnych metod zakładania trawnika. Pierwszy z nich to tradycyjny zasiew nasion. Obecnie na rynku istnieje wiele mieszanek trawy. Każda ma inne przeznaczenie i każdą inaczej się pielęgnuje. Możemy ją dopasować do rodzaju gleby, dzięki czemu będzie lepiej rosła. Gotową mieszankę po prostu równomiernie rozrzucamy na trawie, lub używamy w tym celu specjalnego siewnika. Obficie podlewamy i czekam na pojawienie się pierwszych kiełków. Najczęściej pojawiają się one po około dwóch tygodniach, by po miesiącu pokryć nasz trawnik młodymi, zielonymi pędami trawy. Trawnik z rozsiewu musimy odpowiednio zahartować. Czasami, za nim skorzystamy z niego w pełni musimy odczekać nawet do pół roku. Drugim sposobem jest rozłożenie trawy z rolek. Takie rolki, są porośnięte młodą trawą i ściśle rozkładane na bogatym w składniki mineralne podłożu. Proces ten przypomina trochę układanie puzzli. Ułożone pasma trawy zakorzeniają się i wrastają w glebę. Dużą zaletą tej metody jest możliwość szybkiego uzupełniania miejsc, w których trawa się nie przyjęła lub na przykład uschła, dzięki czemu nasz trawnik będzie zawsze piękny. Przy zakładaniu trawnika należy ściśle trzymać się terminów. Najlepszą porą na zasiew trawnika jest wczesna wiosna, lub późne lato. Natomiast zakładanie trawnika z rolki najlepiej zostawić sobie na wrzesień lub październik, gdy nie będzie za ciepło.

Krok trzeci – pielęgnacja.

Utrzymanie ładnego i obfitego trawnika leży tylko i wyłącznie w naszych rękach. Oczywiście sprzyjają nam często warunki pogodowe, choć największą rolę zawsze pełnimy my sami. O każdy trawnik należy odpowiednio zadbać. Regularnie go podlewać i kosić, nie zapominając o nawadnianiu. Profesjonalne trawniki, na przykład na boiskach sportowych są także dodatkowo napowietrzane i piaskowane. Z naszych trawników powinniśmy usuwać mech i chwasty, które podbierają cenne składniki odżywcze. Równie ważna jest ochrona przed szkodnikami, w postaci corocznego pryskania specjalnymi preparatami odstraszającymi zbędne owady. Trawnik, któremu poświęcimy trochę czasu, na pewno odwdzięczy się nam nieskazitelnym wyglądem i głębią kolorów.

Trawnik jest z pewnością ozdobą naszych ogrodów. Stanowi miejsce odpoczynku, a także aktywności. Pikniki na trawie są czystą przyjemnością, dlatego warto utrzymywać nasz trawnik i dbać w wolnej chwili. Rozwój techniki sprawia, że mamy dostęp do wielu nowoczesnych narzędzi ogrodniczych. Automatyczne systemy nawadniania, czy perfekcyjne kosiarki ułatwią naszą pracę, przyniosą spektakularne rezultaty i podkreślą piękno trawników. Pamiętajmy zatem , że ładny trawnik to atrakcyjny dom.

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok